Tel. 609 380 222

biuro@bramynapilota.eu

ul. Polna 5, 62-095 Murowana Goślina

Montaż napędu podziemnego – Roger BR21/351

Napędy podziemne Roger BR21/351 zdecydowanie różnią się od pozostałych napędów do bram skrzydłowych z kilku powodów. Najważniejszy z nich – są niemal niewidoczne! Cały “sprzęt” schowany jest pod bramą, a jedyne widoczne elementy to pokrywa obudowy oraz dźwignia odblokowująca, która też jest dolnym zawiasem bramy. Kolejna różnica to fakt, że przy zastosowaniu odpowiedniej przekładni łańcuchowej, możliwe jest uzyskanie kąta otwarcia aż 180 stopni, a w niektórych przypadkach również do 360 stopni.

Montaż takiego zestawu także różni się od montażu standardowych automatów. Jest kilka czynników, które decydują o właściwym montażu, a także przekładają się na prawidłowe i bezpieczne działanie. Przede wszystkim należy solidnie osadzić skrzynki – nie mogą być ruchome, krzywe czy pogięte. Trzeba pamiętać, że to na nich spoczywa cały ciężar bramy, a dźwignia z elementem odblokowującym jest także dolnym zawiasem bramy. Montując skrzynki fundamentowe należy ściśle przestrzegać wymiarów podanych w instrukcji. Dobrze też jest “wystawić” skrzynki nieco ponad poziom drogi (około 0,5 cm) aby woda nie wlewała się nadmiernie.

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, są odwodnienia skrzynek. Jeśli nie wykonamy tego prawidłowo, to niemal pewne jest, że zimą spotka nas przykra niespodzianka. Zamarznięta woda unieruchomi nam silnik, a także może uszkodzić niektóre elementy – skrzynki, przewody, silnik. Idealnym rozwiązaniem jest drenaż wokół domu, do którego możemy podłączyć rury spustowe ze skrzynek. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Mój sposób na odwodnienie to głęboka “dziura” z dużym wiadrem na dnie. 🙂 Wykonanie takiego zbiornika poniżej strefy przemarzania daje nam pewność, że w czasie roztopów czy gwałtownych ulew, woda znajdzie ujście i nie narazi sprzętu na zamarznięcie. Warto dodać, że same silniki są szczelne i chwilowa powódź nie jest im straszna. Ze strony montera należy zadbać o właściwe połączenie przewodów.

Gdy już skrzynki są prawidłowo zamontowane i odwodnienie działa, możemy przystąpić do montażu skrzydła. Można je przykręcić lub przyspawać do elementu odblokowującego – nie ma znaczenia sposób, ważne, aby nie było luźne. Górny zawias powinien być idealnie w linii obrotu dolnej dźwigni. Jeśli będzie od tej linii odbiegał, skrzydło nie będzie pracować w poziomie. Nie zleca się montażu pośredniego zawiasu, ponieważ może prężyć i powodować ciężką pracę skrzydła.

Strony: 1 2